Rebelia w Gwangju: Krwawy Wyrzut Korei Południowej Przeciwko Wojskowej Dyktaturze

blog 2024-11-29 0Browse 0
Rebelia w Gwangju: Krwawy Wyrzut Korei Południowej Przeciwko Wojskowej Dyktaturze

W historii Korei Południowej, rok 1980 jest naznaczony krwawym buntu, który na zawsze zapisał się w pamięci narodu. Rebelia w Gwangju, trwająca od 18 do 27 maja, była spontanicznym wybuchem gniewu przeciwko brutalnej dyktaturze generała Chun Doo-hwana.

Chun Doo-hwan, człowiek z twarzą kamienną i żądny władzy, przejął kontrolę nad krajem po zamachu stanu w grudniu 1979 roku. Jego rządy były cechowane represjami, ograniczaniem wolności obywatelskich i brutalnym tłumieniem wszelkiego sprzeciwu. Atmosfera strachu i niepewności unosiła się nad całym narodem.

W maju 1980 roku studenci z Uniwersytetu Chonbuk w Gwangju rozpoczęli demonstracje przeciwko reżimowi Chun Doo-hwana. Ich żądania były proste: demokracja, wolność słowa i szacunek dla praw człowieka. Początkowo demonstracje miały charakter pokojowy, ale szybko spotkały się z brutalną reakcją ze strony sił bezpieczeństwa.

Wojsko zostało wysłane do Gwangju, aby stłumić protesty. Żołnierze, uzbrojeni w karabiny i miotacze granatów, bezlitośnie atakowali demonstrantów. W ulicach miasta rozległy się strzały, a krew niewinnych ludzi farbowała bruk.

Mieszkańcy Gwangju, zdeterminowani w walce o wolność, bronili się jak mogli. Tworzyli barikad, używali improwizowanych broni i opiekowali się rannymi. Była to prawdziwa bitwa Davida z Goliatem - lud przeciwko potężnemu aparatowi represji.

Rebelia w Gwangju trwała przez dziesięć dni, zanim została brutalnie stłumiona przez wojsko. Według oficjalnych danych, liczba ofiar śmiertelnych wyniosła około 200 osób. Niektórzy historycy szacują jednak, że rzeczywista liczba ofiar może być znacznie wyższa.

Pomimo tragicznego finału, Rebelia w Gwangju miała ogromne znaczenie dla historii Korei Południowej. Zmobilizowała ona społeczeństwo do walki o demokrację i doprowadziła do upadku reżimu Chun Doo-hwana w 1987 roku.

Dzisiaj Rebelia w Gwangju jest celebrowana jako symbol oporu przeciwko dyktaturze i walki o wolność. W mieście znajduje się muzeum poświęcone wydarzeniom z maja 1980 roku, a co roku organizowane są uroczystości upamiętniające ofiary rebelii.

Kim Dae-jung: Symbol Demokracji w Korei Południowej

Wśród wielu postaci, które walczyły o demokrację w Korei Południowej, Kim Dae-jung zasługuje na szczególne miejsce. Urodził się w 1925 roku i od najmłodszych lat interesował się polityką.

Kim Dae-jung był trzykrotnie kandydatem na prezydenta Korei Południowej.

Rok Wynik
1971 Drugie miejsce
1987 Drugie miejsce
1997 Zwycięstwo

W 1973 roku został porwany przez służby specjalne reżimu Chun Doo-hwana i skazany na karę śmierci. Na szczęście udało mu się uniknąć egzekucji, ale spędził wiele lat w więzieniu. W 1985 roku Kim Dae-jung uciekł z Korei Południowej i zamieszkał na emigracji.

Po powrocie do kraju w 1987 roku, Kim Dae-jung kontynuował swoje starania na rzecz demokracji. W 1997 roku został wybrany na prezydenta Korei Południowej. Podczas swojej kadencji skupił się na rozwoju ekonomicznym kraju i ulepszeniu stosunków z Koreą Północną.

Kim Dae-jung otrzymał w 2000 roku Nagrodę Nobla za pokój za swoje wytrwałe dążenie do demokracji i pokoju na Półwyspie Koreańskim.

Zmarł w grudniu 2009 roku, pozostawiając po sobie niezwykle bogate dziedzictwo. Kim Dae-jung jest uznawany za jednego z ojców democracy w Korei Południowej, a jego imię jest wyrzezane w pamięci narodu jako symbol wolności i pokoju.

TAGS